Українська мова - мова українського народу, рідна для кожного, хто вважає себе приналежним до української нації
опубліковано:
21 лютого 2025
оновлено:
09 травня 2025
Мова – це душа народу, найперша і найголовніша ознака його індивідуальності. І хоча люди намагаються вивчати якомога більше іноземних мов, лише одна залишається по-справжньому рідною.
До вашої уваги пропонуємо ще раз згадати кілька цікавих фактів про нашу рідну мову:
- В українській мові налічується близько 256 тисяч слів.
- Українська мова відрізняється від споріднених слов'янських мов тим, що в ній є сьомий кличний відмінок.
- Складно сказати, коли точно зародилася українська мова, через малу кількість письмових знахідок. Існує версія про походження української мови в результаті розпаду давньоруської мови на українську, російську та білоруську. А деякі дослідники вважають, що українська походить від праслов'янської мови і почала формуватися за кілька тисячоліть до нашої ери.
- У 1933 році з українського правопису вилучили букву "ґ" з ідеологічних міркувань. Комуністи вважали, що українці за допомогою цієї літери намагаються наблизитися до західного стилю мови і віддаляються від російської мови. Максим Рильський і Павло Тичина безуспішно намагалися повернути "ґ" в абетку. Букву повернули в алфавіт в 1990 році .
- Українську мову намагалися заборонити багато разів - найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила 4 століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуївський циркуляр, який мав русифікувати українців.
- Дуже важливою частиною української мови є її діалекти - унікальні для кожного регіону. Разом з вивченням літературної норми української мови важливо також пам'ятати і зберігати особливості свого діалекту.
- Серед творів українською мовою найбільше перекладів має "Заповіт" Тараса Шевченка. Вірш переклали на 140 мов світу.
- Найпопулярнішою у світі піснею українського походження можна назвати різдвяну пісню "Щедрик". Іноземцям вона відома як "Carol of the bells".
- Серед українських слів найчастіше використовують іменник "рука", прикметник "великий", дієслово "бути" і займенник "він".
- Важливою частиною українського фольклору є народні казки. Найдавнішими українськими казками вважаються "Пан Коцький", "Солом'яний Бичок", "Котигорошко", "Дівчина і Місяць", "Ох", "Івасик-Телесик".
Наша рідна мова – серце народу. Плекаємо її та збагачуємо. Любимо своє, бо воно – найкраще.
