Щодо протидії торгівлі людьми
Торгівля людьми – здійснення з метою експлуатації вербування, перевезення, передачі, приховування чи отримання людей шляхом погрози силою або її застосування чи інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою чи вразливістю стану або шляхом підкупу у вигляді платежів чи вигод для одержання згоди особи, яка контролює іншу особу.
Таке визначення торгівлі людьми дає ”Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми”, який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю.
Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми відзначають у середині жовтня. Торгівля людьми - глобальна проблема як у світі, так і для України, адже трудова міграція (переміщення людей через кордон або в межах країни з метою пошуку роботи) стала характерною невід’ємною частиною сьогодення. Щороку наші співгромадяни, які невдоволені рівнем заробітної плати в Україні або відсутністю роботи, намагаються виїхати в інші країни у пошуках більш гідних умов життя. Там здебільшого радо приймають українців, бо саме вони займають посади робітників, обслуговуючого персоналу, будівельників тощо. Зрозуміло, що це певним чином сприяє підвищенню добробуту сімей та є джерелом валютних надходжень в країну. В той же час трудова міграція, а тим більше нелегальна – це реальна загроза, адже мігранти можуть стати жертвами торгівлі людьми, і чоловіки, і жінки, і діти, як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації, як у власних країнах, так і за кордоном. Якщо на початку 2000-х років переважала торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації, то зараз лідером є трудова експлуатація. Також змінилося і співвідношення за статтю жертв торгівлі людьми – якщо раніше майже 85% потерпілих були жінки, то зараз – більшість становлять чоловіки. Не варто вважати, що жертвами сучасних работорговців стають люди з низьким освітнім рівнем – як свідчить статистика, потрапити в рабство може будь-хто.
У зв’язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України ця проблема особливо загострилася. Жінки і діти , які змушені покинути Україну, прямують до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, що залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торгівців людьми.
Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501, 527; Міністерство закордонних справ України – (044) 238 16 57
Будьте обізнаними. Бережіть себе та своїх рідних!