А+ Збільшити шрифт

А- Зменшити шрифт

`Довідник безбар`єрності ` розповідає де шукати життєво необхідні ліки та інсулін

опубліковано: 20 липня 2023 оновлено: 21 вересня 2024

На початку повномасштабного вторгнення перша леді України Олена Зеленська ініціювала появу в «Довіднику безбар’єрності» нового розділу, який би допоміг сім’ям з дітьми, людям з інвалідністю, людям старшого віку та їхнім близьким з алгоритмом дій у різних обставинах, викликаних війною.

Розділ «У воєнний час», зокрема, розповідає про те, де шукати життєво необхідні ліки та інсулін.

Знайти потрібні медикаменти можна за допомогою ресурсу Tabletki.ua. Сервіс відображає тільки ті аптеки, які працюють та надають актуальну інформацію про наявність препаратів.

Список аптек, де можна отримати інсулін, доступний за посиланням (список сформовано та оновлюється МОЗом та Держлікслужбою). Перелік інсулінів та мапа із закладами, де можна отримати препарат, також є за посиланням на головній сторінці сайту Tabletki.ua.

У разі необхідності можна звертатися на гарячу лінію МОЗ на номер 0 800 60 20 19 (працює цілодобово, дзвінки безоплатні). Оператор прийме заявку та опрацює її. Інсулін знайдуть або в аптеці, або за можливості доставлять волонтерами.

Перед тим, як іти до аптеки, варто зателефонувати туди і уточнити наявність потрібного препарату. Можна також попросити працівників аптеки зарезервувати його для вас.

Організації, до яких можна звернутись по допомогу, якщо потрібен інсулін:

  • Львів, Благодійний фонд «Діабет – це не вирок», Андрій Лазірко, 098 604 58 73
  • ГО «Сприяння хворим на цукровий діабет СахарОК», Тетяна Авраменко, 050 313 47 68, [email protected]
  • Миколаївсько-Одеська діабетична асоціація, Марина Янків, 095 355 77 55.

Усі пацієнти із цукровим діабетом, які мають рецепт (електронний чи паперовий), на період дії воєнного стану можуть отримувати інсулін повністю безоплатно. Для цього не потрібно створювати ані нових планів лікування, ані нових рецептів, якщо попередній ще не погашено.

Знайти аптеки, що відпускають «Доступні ліки», можна за допомогою електронної карти, доступної за посиланням. Також можна звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 1677 (оператори відповідають на дзвінки з 9:00 до 18:00 у робочі дні (у п’ятницю – до 16:45). В інший час автовідповідач може надати відповіді на більшість питань. Дзвінки безоплатні).

Наразі аптеки зобов’язані приймати і електронні, і паперові рецепти на лікарські засоби, зокрема – на препарати з програми «Доступні ліки» та інсуліни.

Лікар, з яким у пацієнта підписана декларація, може виписати рецепт на «Доступні ліки» телефоном. Номер рецепта та код підтвердження надійде пацієнту на телефон.

Якщо ви переїхали та не маєте зв’язку з лікарем, з яким укладена декларація, то для отримання рецепта на «Доступні ліки» можна звернутися до будь-якого сімейного лікаря, терапевта або педіатра у найближчому центрі надання первинної медичної допомоги.

Лікар первинки без декларації може виписати електронний рецепт на ліки проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, діабету ІІ типу. Також лікар випише рецепт на ліки при нецукровому діабеті та інсулін, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога.

Якщо доступу до електронної системи охорони здоров’я немає – лікар випише паперовий рецепт, на якому поставить свій підпис та печатку.

Рецепти на лікарські засоби при порушеннях психіки та поведінки виписують психіатри, на препарати для людей з епілепсією – психіатри та неврологи. Сімейні лікарі рецепти за цими напрямами не виписують. Виписати рецепт може лікар-психіатр будь-якого медзакладу (це може бути багатопрофільна лікарня чи спеціалізований медзаклад). Для звернення до психіатра направлення не потрібне.

Люди, які живуть із ВІЛ, можуть знайти антиретровірусну терапію в Україні або за кордоном за допомогою онлайн-платформи та чат-боту в Telegram.

Для отримання імуносупресантів можна звернутися до осіб, контакти яких доступні за посиланням.